AC Sparta Praha

Sparta Praha jako úspěšný český klub

Sparta Praha je nejpopulárnější a také nejúspěšnější klub v historii českého fotbalu. Kromě toho, že získala mnoho titulů nejvyšší československé a české ligy, je častým účastníkem Ligy mistrů. Během její přes 110 let dlouhé historie působilo v základní sestavě mužstva mnoho reprezentantů. Sparta spolu se Slavií dodávala do národního týmu špičkové hráče, kteří mu pomohli ke všem velkým mezinárodním úspěchům. Např. v roce 1934 se stal Oldřich Nejedlý nejlepším střelcem mistrovství světa v Itálii. V roce 1962 byli členy stříbrného „chilského“ týmu také sparťané Kvašňák, Mašek a Tichý.

Založení Sparty Praha

Sparta vznikla v závěru roku 1893, kdy se několik mladých nadšenců rozhodlo založit sportovní klub. Již 16. listopadu byly na ustavující schůzi schváleny klubové stanovy. 17. prosince se pak sešla první valná hromada. V roce 1906 se zrodil nezaměnitelný sparťanský dres, když tehdejší člen výboru JUDr. Petřík zhlédl zápas slavného londýnského Arsenalu. Do Prahy si pak přivezl jednu sadu rudých sportovních dresů, čímž založil jednu z největších klubových tradic. K těmto dresům nosí fotbalisté bílé trenýrky a černé stulpny.

Sparta Praha v meziválečném období

V polovině dvacátých let vznikla v Československu ligová soutěž a Sparta v ní začala sbírat jeden titul za druhým. V tomto prvním velmi slavném období, ve kterém se zrodilo označení „Železná Sparta“, vyhrál klub dvakrát Středoevropský pohár, jenž měl ve dvacátých a třicátých letech obdobnou prestiž jako dnes Liga mistrů.

Sparta Praha v druhé polovině 20. století

Po válce se několikrát vystřídala slavná období s hubenými roky. Titul v roce 1954 byl na delší čas posledním. Další vzestup následoval v šedesátých letech za éry Kvašňákova týmu. V těchto letech se v ochozech sparťanského stadionu často mačkalo na čtyřicet tisíc fanoušků.

V roce 1975 zažila Sparta černý rok své klubové historie – poprvé a naposledy sestoupila z nejvyšší soutěže. Do té doby byla jediným mužstvem, které nikdy nepoznalo pád z první ligy. Po roce se však vrátila mezi fotbalovou elitu.

V roce 1983 začala ziskem mistrovského titulu vítězná série Sparty. Kolem Chovance, Bergera, Haška, Skuhravého, Grigy vznikl neporazitelný tým, který sbíral jeden titul za druhým. V letech 1983-1984 se Sparta probojovala až do čtvrtfinále Poháru UEFA. Počátkem devadesátých let na úspěchy plynule navázala další generace fotbalistů v čele se Sieglem, Horňákem a Němečkem.

Úspěchy Sparty Praha na mezinárodním poli

V roce 1992 se účastnila nultého ročníku Ligy mistrů. Nejdříve vyřadila Glasgow Rangers, poté Olympique Marseille a postoupila do semifinálové skupiny, ve které obsadila ve společnosti FC Barcelona, Dynama Kyjev a Benfiky Lisabon druhé místo. Narozdíl od dnešních zvyklostí postupoval dál jen vítěz. Neoficiálně tak byla třetím až čtvrtým nejlepším týmem fotbalové Evropy.