Arsenal FC

Arsenal FC jako stálice anglického fotbalu

Arsenal Football Club je anglický fotbalový klub ze severu Londýna. Patří mezi nejslavnější anglické fotbalové týmy. Se ziskem 13 anglických titulů je třetím nejúspěšnějším v Premier League. Více Pohárů FA má jen Manchester United. Dobře si vede rovněž v Lize mistrů.

Založení Arsenalu a první úspěchy

Arsenal byl založen roku 1886 pod názvem Dial Square na popud zaměstnanců londýnských továren nadšených fotbalovým sportem. V roce 1891 se Arsenal stal profesionálním klubem a o dva roky později se zapojil do nejvyšší anglické soutěže.

Po první světové válce, během které se v Anglii fotbalová soutěž nehrála, přišla pro Arsenal velmi úspěšná třicátá léta, ve kterých získal hned pět ligových titulů. První vybojoval v roce 1931 a další následovaly v letech 1933-1935. V tomto období se Arsenal probojoval třikrát do finále FA Cupu a dvakrát jej vyhrál.

Arsenal FC po druhé světové válce

Druhá světová válka si vynutila sedmileté přerušení nejvyšší anglické ligy. Hned dva roky po obnovení ligové soutěže získal Arsenal další titul. V šedesátých letech nebyl klub příliš úspěšný. Další desetiletí bylo o poznání lepší. V roce 1971 získal Arsenal poprvé velmi ceněný „double“ – stal se ligovým králem a zároveň vyhrál FA Cup. Roku 1970 poprvé vyhrál pohár UEFA a o deset let později se probojoval do finále Poháru vítězů pohárů, ve kterém podlehl španělské Valencii až při penaltovém rozstřelu.

Wengerova éra v Arsenalu

Roku 1994 se dočkal výhry v Poháru vítězů pohárů. V roce 1997 anganžoval Arsenal současného manažera Arsèna Wengera. S francouzským trenérem získal klub hned následující rok další double. To samé dokázal o čtyři roky později. V roce 2003 se Arsenalu podařilo jako prvnímu klubu v historii obhájit vítězství v FA Cupu. Tým v čele s Wengerem získal titul ještě v sezóně 2003/04.

Domácí stadion Arsenalu

Arsenal hrál svoje domácí zápasy od roku 1913 na stadionu Highbury. V tomto fotbalovém „svatostánku“, který se nachází ve stejnojmenné čtvrti na severu hlavního města Spojeného království, vydržel až do sezóny 2005/2006. Nová fotbalová aréna Emirates Stadium, která má kapacitu 60 355 sedadel, je umístěna nedaleko starého stadionu.