Liga mistrů

Prestižní Liga mistrů

Liga mistrů (UEFA Champions League) je výroční fotbalová soutěž pořádaná Evropskou fotbalovou asociací (UEFA), které se účastní nejlepší evropské kluby. Na starém kontinentu se nehraje o proslulejší klubovou trofej. Vítěz Ligy mistrů postupuje na Mistrovství světa klubů a na začátku následující sezony se vždy utká v boji o evropský Superpohár s vítězem Evropské ligy.

Vývoj mezinárodní soutěže klubů

Předchůdcem Ligy mistrů byl Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ), který se poprvé konal v sezóně 1955/56. U jeho zrodu stál francouzský sportovní novinář Gabriel Hanot. V této soutěži se utkávali vítězové jednotlivých evropských lig. Z výhry se radoval Real Madrid, který se vítězem stal i v následujících čtyřech sezónách.

V PMEZ se hrálo vyřazovacím způsobem, kdy se v každém kole proti sobě postavily dva sportovní fotbalové týmy, které sehrály dva zápasy (každý tým hrál jednou na domácím hřišti a jednou na soupeřově). Mužstvo s dosaženým lepším skórem postoupilo do dalšího kola. Účastnit se mohli vítězové domácích soutěží a obhájci titulu.

Založení Ligy mistrů

V sezóně 1992/93 byla soutěž přeorganizována do Ligy mistrů, jak ji známe dnes. Vedle změny jména se začalo hrát jiným způsobem – mužstva se neutkávaly vyřazovacím způsobem, ale ve skupinách. V roce 1997 přišla UEFA s novinkou, která zvýhodňovala nejlepší evropské ligy, když jednotlivé země podle získaných koeficientů mohly nasadit více týmů. I v následujících letech pak probíhaly menší úpravy.

V současnosti má Liga mistrů čtyři předkola a hlavní soutěž, která je rozdělena na první fázi hranou ve čtyřčlenných skupinách (týmy hrají každý s každým doma a venku), z každé z těchto skupin postupují dvě nejlepší mužstva do druhé fáze hrané vyřazovacím systémem (vždy se hrají dva zápasy doma a venku). Dál postupuje vždy týmy s lepším součtem skóre z obou zápasů. Finále se hraje na jediný zápas na předem určeném hřišti.

Čeští zástupci v Lize mistrů

Nejúspěšnějšími českými kluby, které postoupily do hlavní soutěže, jsou Dukla Praha a AC Sparta Praha. Sparta v sezóně 1991/92 obsadila 2. místo v semifinálové skupině PMEZ, což je největší úspěch českého klubu v mezinárodních soutěžích. Do semifinále se probojovala také Dukla Praha v ročníku 1966/67. V hlavní soutěži Ligy mistrů se ještě objevila SK Slavia Praha v sezoně 2007/08. V ročníku 2011/12 si Ligu mistrů osahala také FC Viktoria Plzeň.