SK Slavia Praha

Tradiční český klub SK Slavia Praha

SK Slavia Praha je nejstarší fotbalový klub v Česku. Se svými 17 ligovými tituly je druhým nejúspěšnějším mužstvem. Po celou dobu české fotbalové historie patřila společně se Spartou Praha k našim nejpopulárnějším klubům.

Založení Slavie Praha

Slavia vznikla dne 2. listopadu 1892, kdy byl založen sportovní odbor ACOS (Akademický cyklistický oddíl Slavia). Po dočasném rozpuštění pro údajnou protirakouskou činnost byl dne 31. května 1895 založen „Sportovní klub Slavia“, který se stal nástupcem ACOS. Brzy poté byly zvoleny červená a bílá jako oficiální barvy Slavie. K nim byla přidána červená pěticípá hvězda s hrotem otočeným směrem dolů, která měla symbolizovat naději i v těžkých časech.

První polovina 20. století – nejúspěšnější éra Slavie Praha

Mezi lety 1896 – 1902 dominovala českému fotbalu. V roce 1899 získala Slavia na Letné prostor pro své domácí zápasy. V roce 1905 angažovala slavného skotského trenéra Johna Maddena, který zde vydržel 25 let. V první dekádě 20. století byla Slavia považována za jeden z nejlepších fotbalových klubů kontinentální Evropy. V roce 1938 Slavia získala Středoevropský pohár, což byla soutěž srovnatelná s dnešní Ligou mistrů.

Nejúspěšnější období zažila Slavia v období od založení do druhé světové války, kdy získala 14 ze 17 mistrovských titulů. V roce 1934 byli hráči klubu hlavní oporou stříbrné reprezentace na mistrovství světa – ve finálové sestavě bylo osm hráčů Slavie. Kapitánem byl legendární brankář František Plánička.

Dlouhé čekání na titul

Po válce však následoval ústup ze slávy. Po únorovém převratu a nucené transformaci české klubové kopané zažívala Slavia v 50. a 60. letech těžké časy, včetně sestupů do 2. ligy. Mezi kvalitnější týmy se dostává Slavia opět až v 70. letech, klíčovými hráči té doby jsou zejména František Veselý a další hráči, např. pozdější úspěšný trenér František Cipro. Vysněný titul však Slavia nezískala.

Teprve v 90. letech se Slavia vrátila mezi elitu československého a později českého fotbalu. Po několika nadějných sezónách přišel zlom v památném ročníku 1995/96, kdy Slavia pod vedením trenéra Františka Cipra získala po 49 letech mistrovský titul a probojovala se až do semifinále Poháru UEFA. Fotbalisté Slavie v čele s Karlem Poborským také tvořili jádro reprezentace na evropském šampionátu v roce 1996.

Úspěchy Slavie Praha v mezinárodních evropských soutěžích

Na další ligový titul si musela Slavia počkat dvanáct let. Na evropské pohárové scéně však Slavia zaznamenala několik úspěchů (1998 – postup do čtvrtfinále Poháru vítězů poháru, 2000 – postup do čtvrtfinále poháru UEFA). Stále se však klubu nedařilo postoupit do hlavní soutěže Ligy mistrů.

Sezóna 2007/08 byla pravděpodobně nejúspěšnější v historii Slavie. Vedle zisku titulu se jí pod vedením trenéra Karla Jarolíma podařilo na pátý pokus probojovat do hlavní soutěže Ligy mistrů, kde získala třetí místo ve skupině. Na jaře 2008 byl také slavnostně otevřen nový sportovní stadion.