NHL

Severoamerická NHL

NHL (National Hockey League) je nejprestižnější hokejová soutěž na světě. Účastní se jí 30 týmů z USA a Kanady, které jsou zařazeny do dvou konferencí. Východní i západní konference jsou rozděleny celkem na šest divizí, každá po třech. V každé divizi hraje pět klubů.

Herní systém NHL

Hrací sezóna je tvořena dvěma obdobími. První je tzv. základní část, v níž každé družstvo odehraje 82 zápasů. Poté se pokračuje tzv. play off systémem, do kterého postupuje osm nejlepších týmů z každé konference. Vyřazovací série se hrají na čtyři vítězná utkání. Vítězové východní a západní konference se spolu utkají ve finálovém boji o Stanley Cup. Tuto trofej věnoval v roce 1892 tehdejší guvernér Kanady lord Stanley nejlepšímu kanadskému hokejovému týmu.

Založení NHL

V Severní Americe působilo před vznikem NHL hned několik hokejových soutěží. Od roku 1910, kdy Stanley Cup přešel pod kontrolu profesionálů, o něj bojovaly vítězné týmy asociací NHA a PCHA. V roce 1917 se sešlo v hotelu Windsor v Montrealu několik majitelů nejvýznamnějších klubů, aby jednali o budoucnosti NHA. Jejich diskuse vyústila založením nové soutěže. Bývalí členové NHA – Montreal Canadiens, Montreal Wanderers a Toronto Maple Leafs se tak spolu s novým týmem Toronto Arenas staly zakladateli NHL.

NHL se od počátku potýkala s řadou vážných problémů, avšak na ledové ploše byly týmy velmi úspěšné – jen v roce 1925 se musely mužstva z NHL sklonit při souboji o Stanley Cup před týmem z konkurenčních soutěží. Následně započal proces rozšiřování. V sezóně 1926/27 měla NHL již 10 členů. Světová hospodářská krize a 2. světová válka však způsobila, že z ligy byly nuceny odejít z finančních důvodů čtyři týmy. Od roku 1942 tak ligu hrála šestice týmů (Montreal Canadiens, Toronto Maple Leafs, Detroit Red Wings, Chicago Black Hawks, Boston Bruins a New York Rangers). Dalších 25 let se počet členů NHL neměnil.

NHL dominuje hokejovému světu

V roce 1972 vyrostla NHL konkurence v podobě World Hockey Association (WHA), která se hodlala prohlásit za hlavní hokejovou soutěž a každoročně vyzývat NHL v bojích o Stanley Cup. NHL reagovala rozšířením o šestici týmů, aby tak zabránila WHA zmocnit se nových stadionů v těchto městech. Obě ligy bojovaly o hráče a přízeň diváků až do zániku WHA po sezóně 1978-79. Čtyři kluby ze šesti členů WHA se přidaly do NHL. Po klidnějším období v 80. letech 20. století byla NHL rozšířena o dalších devět sportovních hokejových týmů během devadesátých let.