Tour de France

Prestižní Tour de France

Tour de France je etapový cyklistický závod, který se koná každý rok v červenci. Je jednou z nejvýznamnějších a nejsledovanějších sportovních událostí planety.

Založení Tour de France

Závod byl založen v roce 1903 jako propagační podnik francouzského magazínu L´Auto. S nápadem na 2500 km dlouhý cyklistický závod přišel jeho novinář Geo Lafevre. Tehdy měl podobu téměř nepřetržitého vytrvalostního závodu. Tour de France vzbudila hned od počátku masový ohlas. Od té doby se konala pravidelně každý rok. Pořádání bylo přerušeno pouze první a druhou světovou válkou.

Dnešní podoba Tour de France

V současné době trvá Tour de France tři týdny. Každý den se jede jedna etapa, dva dny jsou volné. Peloton doprovází automobily a motocykly poskytující informace, jídlo, pití a servis. Doprovodná vozidla patří jednak organizátorům závodu – slouží jako dohled a ochrana pro všechny jezdce, jednak jednotlivým stájím.

Většina etap vede Francií, ale je běžné, že Tour de France zavítá i do okolních zemí, např. do Itálie, Španělska, Švýcarska, Belgie, Lucemburska a Německa. Několikrát ve své historii se cyklisté podívali i do přímo nesousedících států, např. do Irska, Velké Británie nebo Holandska.

V posledních letech se jako první etapa koná krátká časovka jednotlivců, které se říká prolog. Tradiční cíl je na pařížském bulváru Avenue des Champs-Élysées. Závod je složen z etap různého profilu. První týden jsou zařazovány rovinaté etapy, v dalších dvou týdnech peloton zajíždí do Alp a Pyrenejí. Na programu také bývají časovky jednotlivců a týmů. Vzhledem k rozmanitosti trati závodu je celkovým vítězem obvykle jezdec, který nejlépe zvládne horské etapy a časovky.

Stinné stránky Tour de France

Tour de France také postihlo mnoho tragických momentů, které si vyžádaly životy zúčastněných závodníků. Nejčastěji se jedná o smrtelné úrazy hlavy po pádu ve vysoké rychlosti. Další stinnou stránkou Tour de France jsou dopingové skandály, které se objevovaly po celou její historii. Nejznámější případ s tragickou dohrou se stal v roce 1967. Po dojezdu na Mont Ventoux selhalo srdce anglickému závodníkovi Tomu Simpsonovi. Pitva odhalila v jeho krvi amfetamin a alkohol. Zatímco v úvodních ročnících si jezdci při tlumení bolesti pomáhali éterem nebo alkoholem, dnešní cyklisté nejčastěji zneužívají erytropoetin (EPO).